15. junij - Svetovni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi (World Elder Abuse Awareness Day #WEAAD2024)

15. junij so uradno razglasili za Svetovni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi v okviru Generalne skupščine Združenih narodov decembra 2011, na  pobudo Mednarodne mreže za preprečevanje zlorabe starejših (INPEA).

 

Svetovni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi (World Elder Abuse Awareness Day - WEAAD) v letošnjem letu usmerja pozornost na starejše osebe v izrednih razmerah.

Na spletni strani navajajo, da “izredne razmere, bodisi naravne nesreče, pandemije ali konflikti, nesorazmerno močno prizadenejo starejše osebe. Ti dogodki pogosto poslabšajo obstoječe ranljivosti, zato je pri načrtovanju in odzivanju na izredne razmere nujno upoštevati njihove potrebe. Starejše osebe imajo lahko težave z mobilnostjo, kroničnimi zdravstvenimi težavami ali socialno izolacijo, kar jim otežuje dostop do pomoči, varno evakuacijo ali pravočasno zdravstveno oskrbo in podporne storitve. Poleg tega lahko stres in kaos v izrednih razmerah povečata tveganje za nasilje nad starejšimi, bodisi fizično, čustveno, finančno ali zanemarjanje.

Podatki Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da je od 4 do 6 odstotkov starejših žrtev neke oblike nasilja, pri čemer velik delež tega ni prijavljen1.

Nasilje nad starejšimi, je namerno dejanje ali opustitev dejanja s strani skrbnika ali druge osebe v razmerju/odnosu, v katerem se pričakuje zaupanje, ki povzroči škodo odrasli osebi, stari 60 let ali več.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije približno 1 od 6 oseb, starih 60 let in več, je v zadnjem letu v skupnosti doživel določeno obliko zlorabe. V institucionalnih okoljih, kot so domovi za starejše in ustanove za dolgotrajno oskrbo, so stopnje še višje, saj 2 od 3 zaposlenih poročata, da sta v zadnjem letu zaznali zlorabo. Navajajo, da tudi če bodo stopnje ostale nespremenjene, se bo absolutno število starejših, ki doživljajo zlorabe, predvidoma povečalo, saj se bo svetovna populacija starejših ljudi povečevala. Zlorabe starejših lahko povzročijo hude telesne poškodbe in dolgoročne psihološke posledice, povečano tveganje za namestitev v dom za ostarele, uporabo storitev nujne pomoči, hospitalizacijo in prezgodnjo smrt2.

Namen tega dne je usmeriti svetovno pozornost na problem fizičnega, čustvenega in finančnega nasilja starejših. Poleg tega si prizadeva razumeti izzive in priložnosti, ki jih prinaša staranje prebivalstva, ter združuje starejše državljane in njihove skrbnike, nacionalne in lokalne oblasti, akademike in zasebni sektor, da bi izmenjali ideje o tem, kako najbolje zmanjšati primere nasilja nad starejšimi, povečati število prijav takšnih zlorab in razviti starejšim prijazne politike3.

Izpostavili bi, da na področju odkrivanja nasilja v družini in nad starejšimi osebami imajo zelo pomembno vlogo patronažne medicinske sestre. Najpogostejše oblike nasilja, ki jih zaznajo pri svojem delu so ekonomsko nasilje in zanemarjanje, sledita psihično in fizično nasilje. Pogost razlog za nasilje nad starejšimi je tudi starizem, ki se izkazuje skozi verbalno in čustveno nasilje. Opažajo, da so starejši velikokrat osamljeni in socialno ogroženi, tudi ko ne živijo sami in ko prejemajo pokojnino. Večina starejših živi na svojih domovih. Preobremenjenost neformalnih oskrbovalcev je lahko dejavnik tveganja za nasilje (nehoteno ali hoteno) nad starejšimi. Zato patronažne medicinske sestre v okviru obravnave starejše osebe nudijo edukacijo in podporo tudi neformalnim oskrbovalcem. Vloga patronažnih medicinskih sester pri odkrivanju nasilja v družini je posebej pomembna takrat, ko posledice nasilja niso vidne, ko je socialno stanje družine urejeno, ko ni zabeleženih preteklih poškodb, incidentov in ko žrtev sama ne spregovori ali zanika, da preživlja nasilje. Način dela patronažnim medicinskim sestram omogoča, da vidijo in zaznajo več od tega, kar je očitno, ter prej kot drugi zdravstveni delavci prepoznajo znake nasilja v družini, ki so pogosto nevidni in prikriti. Pri svojem delu sledijo Strokovnim smernicam za obravnavo nasilja v družini pri opravljanju zdravstvene dejavnosti ter Priporočilom za obravnavo nasilja nad starejšimi v družini. Pri načrtovanju ukrepov pa morajo ves čas ravnati na način, da si ne zaprejo vrat v družino, saj s tem žrtvi nasilja, ne glede na starost ne morejo več pomagati in ostane prepuščena sama sebi.

Z WEAAD želijo ZN spodbuditi skupnosti, da prepoznajo problem zlorabe starejših, in države, da oblikujejo politike, ki spodbujajo spoštovanje starejših, jim zagotavljajo orodja, da bodo še naprej produktivni/vključeni državljani. Svetovni dan ozaveščanja o zlorabi starejših je edinstvena priložnost za spodbujanje ukrepov za odpravo zlorabe starejših.  V ta namen Združeni narodi v sodelovanju s civilno družbo letos organizirajo dva dogodka, ki se jim lahko pridružite tudi vi:

- 14. junij 2024 (petek), 13:15-14:30 EDT - Boj proti nasilju, zlorabi in zanemarjanju starejših v konfliktnih razmerah: Dogodek WEAAD 2024 v New Yorku

 - 17. junij 2024 (ponedeljek), 14:30-16:00 CEST - Napredek in prednostne naloge za odpravo zlorabe starejših v desetletju ZN za zdravo staranje: Dogodek WEAAD 2024 v Ženevi

Letošnji svetovni dan ozaveščanja o zlorabi starejših med drugim naslavlja tudi, da moramo vsi  prevzeti odgovornost pri preprečevanju nasilja nad starejšimi.

Nacionalni inštitut za javno zdravje je v preteklem letu objavil vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan s katero naslavlja različne vidike aktivnega in zdravega staranja in tako s povezovanjem generacij skuša delovati preventivno.

Vseslovenska akcija Poklon čas, polepšaj dan, koristi vsem. Pridruži se ji tudi ti.

S podporo oz. soustvarjanjem akcije lahko med drugim prispevamo h krepitvi socialnih veščin, prostovoljstvu, strpnosti, ustvarjalnosti, razbijanju stereotipov, humanosti, druženju itd. Z različnimi aktivnostmi, ki jih lahko v okviru akcije naredimo med drugim poglabljamo medgeneracijsko sodelovanje, krepimo socialne veščine vseh sodelujočih, prispevamo h krepitvi duševnega zdravja starejših, krepimo solidarnosti in sožitju v družbi.

Več o akciji PČPD najdete na: https://staranje.si/aktualno/pokloni-cas-polepsaj-dan-2024#read-more

Nasilje nad starejšimi, soočanje s težkimi življenjskimi situacijami so naslovili tudi v okviru projekta Integracija geriatrične oskrbe starejših soočanje s težkimi življenjskimi situacijami dostopno je na: https://podprimostarejse.si/dusevno-zdravje/soocanje-s-tezkimi-zivljenjskimi-situacijami-nasilje-nad-starejsimi/  Med drugimi informacijami najdete tudi objavo Kam po pomoč?

Starostnikom prijazna mesta koristijo vsem

Starostnikom prijazna mesta koristijo vsem. Vsi, zlasti pa starejši, vključno z migranti in begunci, ki živijo v drugih skupnostih, imajo lahko koristi od pristopov, ki se osredotočajo na izzive pri ustvarjanju okolja, ki vsem omogoča kakovostno življenje in blaginjo. Več na naslednji povezavi. 

Dodatni viri:

Pripravile: Andreja Mezinec in Martina Horvat

Datum objave: 14. 6. 2024

 

 
 

Pridružite se nam

Pridružite se nam

 
Svoje predloge, ideje, komentarje, mnenja in stališča o vsebinah s področja aktivnega in zdravega staranja posredujte s pomočjo spodnjega obrazca.