Starejše osebe (65 let in več) so z vidika telesnega in duševnega zdravja še posebej ranljiva skupina, saj je zanje značilna večja obolevnost kot pri mlajših generacijah. S starostjo načeloma upadata telesna in mentalna zmogljivost, spremeni se doživljanje samega sebe (samopodoba), pojavijo se lahko različne telesne oviranosti, kronične bolezni in/ali duševne težave. To pa še ne pomeni, da so duševne bolezni in težave neizogibni del staranja. Kako se bo proces staranja odvijal pri vsakem posamezniku, je odvisno od njegovih prirojenih genetskih značilnosti. Po drugi strani pa lahko z zdravim življenjskim slogom upočasnimo staranje in s tem tudi negativne posledice za zdravje in počutje. Pri krepitvi in ohranjanju duševnega zdravja nam lahko pomaga: redno gibanje, zdravo prehranjevanje, kakovosten spanec, skrb za dobro počutje, dobri medosebni odnosi in vključenost v družbo. Več na spletni strani Nacionalnega programa duševnega zdravja MIRA, Kako krepiti duševno zdravje starejših in kako ukrepati, ko se zalomi?
Da bi prebivalkam in prebivalcem Slovenije približali področje duševnega zdravja in dvignili ozaveščenost o pomembnosti duševnega zdravja, ki je mnogo več kot zgolj odsotnost bolezni, je letos potekal 2. Festival duševnega zdravja v Mariboru.
Festival je bil namenjen obiskovalcem vseh starostnih skupin – otrokom, mladostnikom, odraslim, študentom, aktivnim na trgu dela in starejšim z veliko raznolikimi vsebinami.
V okviru programa MIRA, na povabilo skupine IDS za duševno zdravje starejših smo sodelovali z letošnjo temo vseslovenske akcije »Pokloni čas, polepšaj dan«, ki letos daje poudarek na povezovanju in telesni dejavnosti.
Mimoidoče smo vabili k soustvarjanju letošnje akcije z letakom letošnje akcije, do katerega dostopate preko naslednje povezave.
Pripravili pa smo jim tudi poseben izziv. Spraševali smo jih kaj njim pomeni oz. kako se počutijo če jim nekdo pokloni čas.
Več si lahko preberete tudi na Z akcijo »Pokloni čas, polepšaj dan« na 2. Festivalu duševnega.
Želite akcijo podpreti tudi vi?
V letošnjem letu dajemo poudarek na:
- medsektorskem povezovanju v posamezni lokalni skupnosti (šole, ponudniki športnih in kulturnih aktivnosti, DSO-ji, Dnevni centri za starejše, medgeneracijski centri, zdravstvene ustanove, centri za krepitev zdravja, vključno z izvajalkami vzgoje za zdravje otrok in mladostnikov, kulturne ustanove, društva kot so npr. športna društva, društva upokojencev, Univerza za tretje življenjsko obdobje, Karitas, Rdeči Križ,…) Vabljeni so deležniki, s katerimi menimo, da bi naša izbrana aktivnost dosegla najboljši cilj.
- medgeneracijskem sodelovanju (otroci in starejši). Želimo si vključevanja več generacij, še posebej bi radi prišli do tistih, ki so sami in osamljeni. Ena izmed predlaganih aktivnosti je priprava sporočil, ki bi jih lahko patronažne sestre in prostovoljci, ponesli v njihove domove. Če je mogoče in če to dopustijo možnosti, jih povabimo v šolo, igrišče, knjižnico ali pa morda na sprehod do kraja, ki je jim je blizu.
- aktivnostim, ki povezujejo različne generacije, v letu 2024 s poudarkom na telesni dejavnosti oziroma gibanju (skupno preživljanje prostega časa kot je npr. skupni sprehod, skupna vadba, skupni ples, igranje družabnih iger na prostem, branje na javnih prostorih/NMSB 2024, skupno odkrivanje kulturne dediščine …) Posebno pozornost namenjamo pripravi sporočil/misli za starejše odrasle nad 65 let, ki jih otroci, prostovoljci ali patronažne sestre ponesejo na njihove domove.
Predlagane aktivnost so vam na voljo preko naslednje povezave.
Predloga kartonke za pripravo risbice misli vam je na voljo preko naslednje povezave.
Do letaka letošnje akcije lahko dostopate preko naslednje povezave. Veseli bomo če ga obesite na vidno mesto.
Z vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan lahko med drugim podpremo tudi slednja tri vodila, ki jih izpostavljajo na spletni strani MIRA, za uspešno staranje:
- preprečevanje bolezni in nezmožnosti
- krepitev psihične (mentalne) in telesne dejavnosti
- aktivno sodelovanje v skupnosti.
In tako prispevamo k boljšemu psihofizičnemu počutju tako samega sebe kot drugih.
Pripravile: Andreja Mezinec in Olivera S. Jerković
Datum objave: 6. 6. 2024