Sodelovali smo na znanstveno strokovnem srečanju s področja javnega zdravja

3. in 4. oktober 2023 se je v Portorožu odvijala 1. Nacionalna konferenca javnega zdravja z naslovom »Zdravje kot vir blaginje«.

Nacionalni inštitut za javno zdravje je pripravil prvo osrednje znanstveno-strokovno srečanje s področja javnega zdravja (JZ).

Dejavnost JZ zajema različna področja, ki pomembno vplivajo k soustvarjanju tako okolja kot tudi družbe. Podrobneje so bila predstavljena v okviru devetih različnih sekcij:

  • nalezljive bolezni;
  • preprečevanje bolezni (dejavniki tveganja);
  • zdravo staranje;
  • zdravstveni podatki in informatika v zdravstvenem sistemu;
  • duševno zdravje;
  • nenalezljive bolezni;
  • komuniciranje v javnem zdravju;
  • pripravljenost in odzivanje na javnozdravstvena tveganja ter srečanje deležnikov projekta skupnega ukrepanja TERROR;
  • zdravstveni sistem.

Skupina Javno zdravje v medsektorskih politikah na teme staranja je sodelovala v sekciji  Zdravo staranje, katero je moderirala dr. Stella Sekulić, s prispevkom »Javnozdravstveni pristop v medsektorskih politikah na področju aktivnega in zdravega staranja v Sloveniji«.

Avtorice prispevka so: Monika Robnik Levart, Andreja Mezinec, Mojca Gabrijelčič Blenkuš.

Monika Robnik Levart je v predstavitvi izpostavila, da se Slovenija, kot vse ostale države v Evropi, neizbežno srečuje z hitrimi demografskimi spremembami, staranjem prebivalstva in posledično z dolgoživo družbo. Delež prebivalstva, starega 65 let in več, bo leta 2061 predvidoma znašal 31 % (v primerjavi z 21 % leta 2021). Dinamika staranja prebivalstva je zelo hitra, kar je potrebno upoštevati pri pripravi strateških načrtov države. Predstavila je delo trenutne skupine,  ki v taki obliki deluje že od leta 2014 in se zaveda pomena odprtosti, vključenosti povezovalnosti  različnih področij in nivojev. Nastala je v okviru partnerjev projekta Aktivno in zdravo staranje v Sloveniji (AHA.SI), kasneje se je naloga implementirala v okvir rednih nalog skupine Javno zdravje v medsektorskih politikah (JZvMSP) na temo staranja (AZS) z namenom podpreti  implementacijo Strategije dolgožive družbe. Prisotnim predstavila  spletno stran staranje.si, ki je od ustanovitve prerastla v ključno JZ spletišče NIJZ na področju staranja, z visoko prepoznavnostjo pri ključnih deležnikih, pri starejših in v splošni javnosti.

Vir: Arhiv NIJZ

Andreja Mezinec, vodja skupine JZvMSP na teme staranja, se je dotaknila tako regijskega delovanja, zbornikov skupine (v letošnjem letu že 8 zapovrstjo in so dostopni na spletni strani staranje.si/aktualno), podpore ostalim področjem (neenakosti v zdravju), projektnega sodelovanja (AHA.SI, ASTAHG, STAR VITAL, NICE-LIFE, Best RE-Map, Integracija geriatrične oskrbe starejših) kot tudi poenotenih aktivnosti  z letošnjo vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan. Ob tej priložnosti je podala posebno  zahvalo za podporo pri sodelovanju OE Ravne na Koroškem, sodelavki Heleni Pavlič in vodji Nedi Hudopisk.  

Zaključila je s poudarkom, da medsektorsko sodelovanje lahko teče bolje, če pri pripravi argumentacije za posamezne politike oziroma ukrepe medsebojno povezano sodelujejo kompetentne nacionalne sektorske strokovne institucije. Multidisciplinarno pripravljene podlage lahko nato delujejo kot spodbuda za medsektorsko usklajevanje na ravni političnih odločevalcev. Za usklajeno delovanje politik, raziskovalnih in drugih relevantnih ustanov je pomembno usklajevanje in sodelovanje v fazi, ko se ukrepi šele oblikujejo. Sisteme je torej nujno obravnavati skupaj, medresorsko usklajevanje je treba izvajati hkrati, že v posameznih fazah priprav predloga določenega ukrepa, saj le tako lahko izboljšamo kvaliteto posameznih predlogov in pospešimo proces medresorskega usklajevanja. Prispevek nacionalnih strokovnih ustanov, ki pokrivajo posamezna področja, je pri pripravi analize stanja, predlogov ukrepov, ocene njihovih posledic in njihovem usklajevanju več kot dobrodošel in potreben. Dosedanje uspešno delo platforme institucij pri pripravi strokovnih podlag tako za Strategijo dolgožive družbe, definiranje dolgotrajne oskrbe kot tudi priprave publikacije Neenakosti v zdravju – izziv prihodnosti v medsektorskem povezovanju, to le potrjuje.

V preddvorju dvoran kongresnega centra je skupina predstavila tudi plakat Obeležitev evropskega dne medgeneracijske solidarnosti kot napovednik akcije “Pokloni čas, polepšaj dan«, avtoric: Andreja Mezinec, Monika Robnik Levart in Mojca Gabrijelčič Blenkuš.

Med drugim je zapisano, da morajo v reševanje izzivov, ki se dogajajo okoli nas, na področju AZS biti vključene vse generacije. NIJZ je v sklopu skupine (JZvMSP na teme stranja) skupaj s partnerji pripravil najavo akcije »Pokloni čas polepšaj dan«, ki se je prvič izvedla 1. oktobra, na mednarodni dan starejših. Namen akcije je  bil vzpodbuditi povezovanje generacij s tremi izhodišči: (1) Medsektorskem povezovanju v posamezni lokalni skupnosti (2) Medgeneracijsko sodelovanje, povezovanje različnih generacij (3) Kulturni pridih v katerem je v ospredju 

Vir: Arhiv NIJZ

Vir: Arhiv NIJZ

Dostop do najave konference: https://nijz.si/dogodki/drugo-obvestilo-1-nacionalna-konferenca-javnega-zdravja-zdravje-kot-vir-blaginje/

Dostop do zbornika povzetkov in recenziranih prispevkov: https://nijz.si/publikacije/zbornik-1-nacionalne-konference-javnega-zdravja-zdravje-kot-vir-blaginje/

 

Pripravila: Andreja Mezinec

Pridružite se nam

Pridružite se nam

 
Svoje predloge, ideje, komentarje, mnenja in stališča o vsebinah s področja aktivnega in zdravega staranja posredujte s pomočjo spodnjega obrazca.