Sestanek delovnih partnerjev za področje neenakosti v zdravju v okviru JA Prevent NCD v Rimu

V okviru projekta skupnega ukrepanja na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni PreventNCD smo se v začetku oktobra 2024 v Rimu udeležili prvega sestanka vseh delovnih partnerjev v okviru Delovnega paketa 7 (DP7) evropskega projekta JA Prevent NCD, ki je namenjen preučevanju neenakosti v zdravju. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) aktivno sodeluje pri treh od petih nalog DP7, pri eni nalogi pa sodelujemo kot opazovalci.

Na sestanku so bile predstavljene ključne naloge v okviru DP7, pri čemer je bil poudarek na pripravi krovnih pregledov sistematičnih raziskav, ki preučujejo povezavo med neenakostmi v zdravju in nenalezljivimi kroničnimi boleznimi, kot so rak, sladkorna bolezen, kronična obstruktivna pljučna bolezen in srčno-žilne bolezni. Prav tako je bil predstavljen napredek pri raziskovanju nacionalnih in lokalnih politik, ki obravnavajo te neenakosti. V nadaljevanju sestanka so sledile predstavitve aktivnosti na področju zdravstvene pismenosti, zlasti v povezavi z ranljivimi skupinami in uporabo digitalnih orodij. Predstavljeni so bili tudi rezultati pilotnih raziskav na treh ključnih tematskih področjih: spremljanje neenakosti v zdravju, zdravstvena pismenost in ranljive skupine.

Sestanek je prinesel dragocene izkušnje za delo NIJZ, saj smo se povezali s strokovnjaki na področju neenakosti v zdravju in pridobili vpoglede v inovativne metode zbiranja podatkov ter analizo politik. Poleg tega imajo pilotne raziskave v okviru DP7 velik potencial za implementacijo v slovensko okolje, še posebej na področju spremljanja neenakosti in ukrepov za zmanjševanje neenakosti v zdravju v lokalnem okolju.

V zaključku sestanka je vodja DP7 poudarila pomen vključevanja čim več držav v nadaljnje delo ter diseminacijo rezultatov prek webinarjev in drugih komunikacijskih platform, kar bo ključno za zagotavljanje trajnostnih rešitev na tem področju.

Več o projektu si lahko preberete na uradni spletni strani projekta: https://preventncd.eu/, kot tudi na NIJZ spletni strani: https://nijz.si/nenalezljive-bolezni/proti-raku-in-drugim-nenalezljivim-boleznim-z-novim-stiriletnim-projektom-ja-prevent-ncd/ in družabnih omrežjih.

Pridružite se nam

Pridružite se nam

 
Svoje predloge, ideje, komentarje, mnenja in stališča o vsebinah s področja aktivnega in zdravega staranja posredujte s pomočjo spodnjega obrazca.