Ali se zavedamo pomena duševnega zdravja v tretjem življenjskem obdobju? Kakšne so možnosti raziskovanja zmanjšanja stigme povezane s staranjem, starostjo in z duševnimi motnjami? Kako okrepimo vlogo skupnosti, strokovnjakov in institucij pri zagotavljanju celovite podpore starejšim?
NIJZ že vrsto let opozarja na izzive dolgožive družbe preko različnih področij, tako z rednim delom kot z različnimi projekti. Skupina Javno zdravje v medsektorskih politikah (JZvMSP), ki deluje na temo Aktivnega in zdravega staranja (AZS), podpira Strategijo dolgožive družbe, ki jo je Slovenija sprejela leta 2017. Tema staranja je še posebej pomembna, saj preseka številna področja.
V letu 2022 je skupina izdala tematsko publikacijo Prehrana starejših, ki je nastala v okviru 3. rednega srečanja, leta 2023 pa publikacijo Zdravje, kultura in umetnost, ki je spodbudila vseslovensko akcijo »Pokloni čas, polepšaj dan«.
V letu 2024, je v okviru 3. rednega srečanja, je nastala nova publikacija z naslovom Duševno zdravje in destigmatizacija starejših. Tematsko srečanje na temo duševnega zdravja in destigmatizacije starejših je imelo cilj osvetliti ključne izzive, s katerimi se starejši in njihovi svojci soočajo v povezavi z duševnim zdravjem. Poudarek je bil na spodbujanju pogovora o učinkovitih pristopih za podporo starejšim in njihovi duševni ter čustveni blaginji. Srečanje je raziskovalo možnosti za zmanjšanje stigme, povezane z duševnimi motnjami in staranjem, ter krepilo vlogo skupnosti in strokovnjakov pri zagotavljanju celovite podpore starejšim.
Vključene so bile pomembne teme, kot so preventivni programi za ohranjanje duševnega zdravja, vpliv tehnologije in grajenega okolja na počutje starejših, prepoznavanje in obvladovanje depresije ter duševno zdravje svojcev, ki skrbijo za starejše. Srečanje je zaključilo z predstavitvijo pomena lokalnih skupnosti in projektov, kot je »Starejši za starejše«, pri izboljšanju kakovosti življenja in duševne blaginje starejših.
Srečanja so se udeležili sodelavci NIJZ ter predstavniki različnih sektorjev, med njimi Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za solidarno prihodnost, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Zveza društev upokojencev Slovenije, Urad RS za makroekonomske analize in razvoj, Inštitut za ekonomska raziskovanja ter drugi zainteresirani.
Publikacija je dostopna preko naslednje povezave, vabljeni k prebiranju.